fbpx
Scroll Top
looduslikud päikesekaitsevahendid

PÄIKE, PÄEVITAMINE JA LOODUSLIKUD PÄIKESEKAITSEVAHENDID

Ma usun, et kõik teavad kui oluline on meile Päike, selle valgus ja soojus.  Päikesevalguse käes on kõigil vaja olla, sest see on ainuke puhas energiaallikas ja Sinu keha vajab seda tervena olemiseks. Aga kas me teame kuidas tervislikult päevitada ja millised on ohutud looduslikud päikesekaitsevahendid?

PÄIKESEVALGUS

Me vajame päikesevalgust, sest see…

  • Toodab inimese kehas 1500 eri tüüpi mineraale ja vitamiine.
  • Suurendab heaoluhormooni serotoniini vabanemist ajus, mille tulemusena meeleolu paraneb ja väheneb stress ning inimene tunneb end rahulikult ja keskendunult.
  • Mõjutab meie une kvaliteeti – öösel suureneb aju unehormooni melatoniini eritumine ja Sa magad rahulikumalt.
  • Toodab nahas D-vitamiini, mida meie keha vajab insuliini sünteesi ja immuunsüsteemi toimimise, tervete luude ja hammaste jaoks jne.

Hinnanguliselt 98% valgusest võtab inimene vastu läbi silmade ja 2% siseneb läbi naha. Seega saab päikesevalgust omastada ka varjus olles ja lõõmava päikese käes viibimine ei ole vajalik, kuid sellegipoolest viibida tuleb õues.  Päikesekiirgus on kõige intensiivsem kella 11-15 ajal.

Parim aeg päikesevalguse käes olla on hommikul päikesetõusust kuni kella 11ni ja alates kella 15st kuni päikeseloojanguni.
UV KIIRGUS JA SELLE GRUPID
  • UV-A kiirgus on kõige väiksema energia-ja pikema lainepikkusega, mis tekitab nahas tumeda pigmendi teket ning tungib sügavale nahakudedesse, põhjustades muuhulgas naha enneaegset vananemist. Soodustab D-vitamiini lõhustumist nahas ja seega on mõõdukas doos organismile vajalik.
  • UV-B on kõige energiarikkam ja lühima lainepikkusega kiirgus, mis põhjustab punetavat nahapõletust (päikesepõletust). Me vajame UV-B kiirgust, kuna see võimaldab meie kehal toota D-vitamiini ning selle kiirguse blokeerimine hoopis takistab kehal D-vitamiini toota.

Rahvusvaheline klassifikatsioon jagab inimese nahatüübid kuueks:

  • Esimese tüübi esindajad on väga heledanahalised, punaste juustega ja tedretähnilised, siia kuuluvad ka lapsed.looduslikud päikesekaitsevahendid
  • Teise nahatüübi alla kuuluvad on heledanahalised ja heledajuukselised. Neil on sinised või rohelised silmad.
  • Pruunikate juuste ja hallide või pruunide silmadega inimesed kuuluvad tavaliselt kolmandasse nahatüüpi. Nad taluvad päikest suhteliselt hästi ja päevituvad kergesti.
  • Neljandasse tüüpi kuuluvate inimeste silmad ja juuksed on pruunid või mustad, ka nahk on helepruun. Nad taluvad päikest hästi.
  • Viimastesse tüüpidesse kuuluvad pruuni ja musta nahavärviga inimesed.
looduslikud päikesekaitsevahendid
D – VITAMIINI VAJALIKKUS

D-vitamiin on tervisele asendamatu ja vajaliku doosi saab kätte, kui viibida  katmata nahaga ja ilma päikesekaitseta päikese käes 20–30 minutit. Ideaalne oleks, kui meie nahka paitaks päikesevalgus 2 – 3 tundi päevas.

  • D-vitamiini saame praktiliselt ainult päikesekiirgusest ja vaid 10% toidust;
  • D-vitamiin tekib nahas keskmise lainepikkusega UV-B kiirguse toimel ja on parim looduslik kaitse vähi vastu, sealhulgas ka nahavähi vastu;
  • Olles suvel trikooga rannas, saab inimene kergelt kätte 20 000 IU D-vitamiini!
  • Lisaks D-vitamiin tugevdab lihaseid, luid ja hambaid, samuti immuunsüsteemi, südame-veresoonkonda, kaitseb meid diabeedi, osteoporoosi, depressiooni, skisofreenia, veresoonte lupjumise ja ülekaalulisuse eest, parandab ainevahetust ning aitab hoida veresuhkru taset.
  • D-vitamiini puudust peetakse ka üheks vähi tekke riskifaktoriks;
  • Kasutades keemilisi päikesekaitsekreeme, blokeerime nahas toodetavat D-vitamiini ja selle omastamist organismis.

Päike on kõigile kättesaadav ravivahend.  Helioteraapia ehk päikesevalguse kasutamine osana ravirežiimist oli enne 1930-ndaid Euroopas laialt levinud.  Aga vastupidiselt inimese loomulikule instinktile nägu alati päikese poole pöörata, soovitatakse tänapäeval meil end pealaest jalatallani päikesekreemiga kokku määrida, müts silmini tõmmata ja suured mustad prillid ette panna, muidu saame kohe nahavähi ja glaukoomi.

Miks päikesega ravimine asendus päikesekiirgusega hirmutamisega? Vastus on lihtne…Päikese eest kaitsvate kreemide ja aksessuaaride müük on tulus äri. 

PÄIKESEKAITSEVAHENDID (SPF- id)

Riiete, kreemide ja päikesekaitsevahenditega nahka kattes luuakse kaitsekiht, mis ei lase päikesevalgusel keha tervendada. Leevenduvad ju paljud nahahaigused just päikese käes, vallanduvad aga vastupidi valgusvaesel sügis-talv-kevadisel perioodil.

Kas SPF-id kaitsevad Sinu nahka või on need ohtlikud? 

Päikesekreemides kasutatakse füüsilisi või keemilisi UV-kiirguse blokaatoreid. Füüsilised blokaatorid sisaldavad nahka kaitsva faktorina titaandioksiidi või tsinkoksiidi, mis ei imendu naha sisse vaid peegeldavad päikesekiirgust tagasi. Neid peetakse enamasti turvalisemateks, kui keemilise päikeseblokaatoriga kreeme, mille toimeaineteks on hästi imenduvad ja võimaliku kantserogeense toimega sünteetilised kemikaalid.

Testid näitavad, et kaubanduslikes päikesekaitsevahendites sisalduvad keemilised koostisained suurendavad tegelikult nahavähi riski ja põhjustavad enneaegset vananemist.  Päikesekreemides on tuvastatud ka nn. vabu radikaale, mis käivitavad peroksüdatsiooni, mis põhjustab oksüdatiivseid kahjustusi, mis omakorda viib rakkude lagunemiseni, mille tulemuseks on naha vananemine ja vähk. Lisaks on viimaste aastate jooksul tehtud uuringutes selgunud, et peamistes päikesekaitsetoodetes on leitud verevähiga seotud kantserogeeni benseeni.

Enamus laiatarbepoodides müüdavatest päikesekaitsevahenditest on keemiliste blokaatoritega!

Koostisained, mida päikesekaitsekreemides vältida:

Benseen (Benzene); Bensofenoon-3 tuntud ka kui Oksübensoon (Benzophenone-3 also known as Oxybenzone); Avobensoon (Avobenzone); Oktomüübensolataat (Octomibenzolate); Tsüklopentasiloksaan I tsüklometikoon (Cyclopentasiloxane I cyclomethicone); Formaldehüüd (Formaldehyde); PABA estrid (PABA esters); Diasolidinüüluurea (Diazolidinyl urea); Kvaternium-15 (Quaternium-15), DMDM hüdantoiin (DMDM hydantoin); Hüdroksümetüülglütsinaat (Hydroxymethylglycinate); Homosalaat (Homosalat); Metüülisotiasolinoon (Methylisothiazolinone); Mikrohelmed (Microbeads); Nanoosakesed (Nanoparticles); Parabeenid (Parabens); Ftalaadid (lõhnaained, parfüüm) (Phthalates (fragrances, perfume)); Retinool (Retinol); Retinüülpalmitaat (Retinyl Palmitate), Naatriumlaurüül, Lauretsulfaat (SLS/SLES) (Sodium Lauryl, Laureth Sulfate (SLS/SLES)); Tsinkoksiid – kasuta ainult mitte nano tsingiga tooteid (Zinc oxide – use only products with non-nano zinc); Tsinnamaadid (Cinnamates); Salitsülaadid (Salicylates); Digalloüültrioleaat (Digalloyl trioleate); Mentüülantranilaat (Menthyl anthranilate). looduslikud päikesekaitsevahendid

Eelpool loetletud kemikaale on seostatud järgmiste tervisemõjudega: 

Diabeet, lekkiv soolestik, mitokondriaalne düsfunktsioon, depressioon, DNA kahjustus, detoksikatsiooni häired, rinnavähk, maksa kilpnäärme- ja immuunfunktsiooni häired, neuroloogilised häired ja sigimine, organismi mürgistused, nahaärritused ja allergiad, hormonaalsed häired ja nahavähk.

Need kemikaalid on mürgised ka korallriffidele ja ladestuvad basseinidesse.

Rasedad naised peaksid olema eriti teadlikud päikesekaitsetoodete kahjulikust mõjust, kuna need kemikaalid läbivad platsentat ja häirivad loote arengut. Vaata alati üle koostisosade loend (saad seda teha siin) ja vali brändid, mis kasutavad päikesekreemides looduslikke koostisosasid (tavaliselt kergesti mõistetavad ja minimaalsed). Ära kunagi osta aerosoolseid päikesekaitsetooteid, deodorante, juukselakke jne. Lihtsalt ära tee seda!

PÄIKESEPRILLE KANNA VAID ERANDJUHTUDEL

Päikesevalguse täielik spekter võimaldab meie organismil toimida täiuslikult ja tervelt. Päikeseprillid blokeerivad teatud valgusspektri osa jõudmist silma ja sealtkaudu käbinäärmesse. Keha jaoks on aga päikesevalguse spektri kõik osad bioloogiliste funktsioonide täitmiseks olulised, sest iga valgusspektri osa täidab kindlat funktsiooni, mõjutades kehakeemiat ja hormonaalsüsteemi.

UV-kiirgusel on oluline funktsioon – selle jõudmisel silma aktiveerub kehas melaniini tootmine, mis kaitseb nahka päikesekahjustuse eest. Inimese ajus asuv nääre ajuripats on seotud optilise närviga ning tundlik päikesevalgusele.  Kui silma langeb valgus, siis vallandab see ajuripatsis melanotsüüte stimuleeriva hormooni tootmise, mis omakorda suurendab nahka UV-kiirguse eest kaitsva melaniini tootmist.

Kui UV-kiirguse jõudmine silma täielikult blokeerida ja melaniini tootmist piisavalt ei stimuleerita, siis suureneb naha vastuvõtlikkus päikesekahjustusele. Kandes päikeseprille, annad kehale sõnumi, et väljas on hoopis hämar ning melaniini tootmine kehas pidurdub.  Sel moel võivad päikeseprillid hoopis soodustada päikesepõletuse teket ja päikeseprille kandes jääb päikesekiirguse ravitoime ebaefektiivseks!

Millal siiski on soovitav päikeseprille kanda? 

Päikeseprille kanna kindlasti keskpäeval, kui päikesekiirgus on kõige intensiivsem. Samuti võivad need olla asendamatuteks abivahenditeks teatud olukordades, näiteks suusatades, kui lume pealt tagasi peegelduv päike võib silmi kahjustada või autot juhtides, kui korralik nähtavus on elu ja surma küsimus. Seega, päikeseprillid peaksid olema pigem siiski funktsionaalse iseloomuga ja  erandjuhtudel kandmiseks, mitte moe või identiteedi väljund.

looduslikud päikesekaitsevahendid
PÄIKESEPÕLETUS

Mitte ükski asi ei ole tervislik, kui sellega liialdada ja see kehtib ka päikese kohta. Me vajame päikesekiirgust hea tervise jaoks, kuid sellega liialdamine võib tervist kahjustada.  Nahk reageerib UV-kiirgusele tekitades kaitsva pigmendi, mis ilmub nahale päevitusena. Kui tõhusalt nahk reageerib, sõltub nahatüübist.  Päikesepõletus on keha hoiatussignaal, et nahk on saanud liiga palju päikest, see iseenesest vähki ei tekita.  Kaitsekreemikihi all jääb see hoiatussignaal aga märkamatuks ning inimene saab liiga suure doosi UV-A kiirgust, mis koos kreemis sisalduvate mürgiste ainetega on ideaalne rakkude kahjustaja ja nahavähi tekitaja.

Päikesefakt: Jäta meelde – päevitus ei takista Sul põletust saada ja päikesepõletus iseenesest vähki ei tekita.

LOODUSLIKUD PÄIKESEKAITSEVAHENDID

Toksiliste päikesekaitsevahendite asemel saab oma nahka päikese eest kaitsta märksa tervislikumal viisil looduslike vahenditega. Meie endi köögist võib leida looduslikeks päikesekaitsevahenditeks sobivaid koostisosi. Siiski tasub olla teadlik, et ükski neist koostisosadest üksinda ei pruugi olla piisav naha kaitsmiseks eriti troopilises kliimas otsese päikese käes viibides ja kõrge UV indeksi korral või heleda ja kiirelt põleva naha puhul.

Paljudel õlidel on SPF (päikesekaitsefaktori) omadused:

Vaarikaseemneõli SPF 28-50
Porgandiseemneõli SPF 38-40
NisuiduõliSPF 20
SheavõiSPF 6-10
Makadaamia pähkliõliSPF 6
KastoorõliSPF 6
MandliõliSPF 5
Jojoba õliSPF 4
SeesamiseemneõliSPF 2-4
KookospähkliõliSPF 2-8
OliivõliSPF 2-8
Avokaadoõli (rafineerimata) SPF 4-15

UV kaitset peab kasutama iga tunni või paari tagant, kindlasti peale ujumist  ja jälgima oma naha seisundit päikese käes olles.

Päikesefakt: SPF 50 filtreerib ainult 1% rohkem UV-B kiirgust kui SPF 30.

SOOVITUSED, KUIDAS TERVISLIKULT PÄIKESEVALGUST NAUTIDA
  • Naudi päikest hommikuti ja pärastlõunati, nagu see on kombeks Vahemeremaades, kuid väldi liialt kaua intensiivse keskpäevase päikese käes viibimist.
  • Päikese kätte minnes võta kindlasti kaasa vesi, et vältida dehüdreerumist ja päikesepistet.
  • Väljas viibides vali kindlasti looduslikud päikesekaitsevahendid ja keha kattev riietus ning kanna kindlasti peakatet.
  • Päikesepõletuse puhul kanna nahale: 
    • Aaloe vera taime geeli. Lisaks nahka tervendavale rollile on see ka parim looduslik vananemisvastane vahend.
    • Koori kurk, lase läbi hakklihamasina või blenderi ning saadud seguga määri päikesepõletusega nahka.
    • Pigista sidrunist mahl välja ja lahjenda seda 50/50 veega ning määri seda põlenud nahale.
  • Pea meeles, et ka pilves ilmaga imendub päikesekiirgust meie nahka. See on ka põhjus, miks osad inimesed saavad päikesepõletusi pilves ilmaga.
  • Söö palju värsket toitu (rohelised köögiviljad, orgaanilised marjad, tsitrusviljad, roheline tee ja toorkakao), sest need sisaldavad ohtralt antioksüdante, mis toetavad ja kaitsevad tervet keha, sealhulgas nahka.
  • Tarbi A-vitamiini rikkaid toite, see on päikesepõletuse ja toksiinide põhjustatud kahjustuste paranemise protsessi jaoks ülioluline. Selliste toiduainete hulka kuuluvad orgaaniline või, munad, maks ja looduslikud mereannid.
  • Söö vähem PUFA-sid (polüküllastumata rasvhappeid) ja transrasvu.
  • Väldi töödeldud seemne- ja taimeõlisid (maisi-, rapsi-, päevalille-ja sojaõli), mis põhjustavad vastuvõtlikkust vabadele radikaalidele ja rakukahjustusi, kiirendades seeläbi vananemisprotsessi.
  • Väldi stimulante nagu kofeiin ja nikotiin, sest need laiendavad pupille, mistõttu silma jõuab tavapärasest enam UV-kiirgust.
PÄIKESETÕUSU-JA LOOJANGU VAATAMINE

Päikesesse vaatamine loojangu ja tõusu ajal on silmi noorendav efekt, kui seda teha õigesti. Näiteks paljudes Ajurveeda, Indiaani ja Kreeka traditsioonilises meditsiinis soovitatakse just silmanägemise probleemidega vaadata päikesetõusu-ja loojangut.  Maa atmosfäär filtreerib neil kahel ajal kiirte kahjulikkuse, mida esineb keskpäevases päikeses. Nii UV- kui ka infrapuna spekter on peaaegu täielikult blokeeritud tund enne päikeseloojangut ja tund pärast päikesetõusu.

Pärast paarikuulist järjestikkust päikesetõusu/loojangu igapäevast vaatamist võime avastada, et…

  • Silmnägemine on paranenud ja tajud mõningaid värve eredamalt kui varasemalt.
  • Oled optimistlikum, rahulikum ja lõdvestunum.
  • Uni on paranenud ja pinged vähenenud ( see on tingitud meie SCN rakkude, ajuripatsi, hüpotaalamuse ning aju koorkihi vahelisest sünkroniseerivast efektist).
KOKKUVÕTE

Praeguseks on tõestatud, et meie rakud suhtlevad omavahel ka valguse abil. Meil on keha ümbritsev aura ja elektromagnetväli. Päike on väga oluline selle magnetvälja normaalse toimimise jaoks. Sarnaselt taimedega hakkab inimene ilma päikeseta närbuma nii kehaliselt kui ka vaimselt ning ei saa normaalselt kasvada ja areneda.

Päikesekiirgus stimuleerib kilpnääret, milles toodetud hormoonid kiirendavad keha baasainevahetust. See aitab kaasa üleliigse kehakaalu kaotamisele. Farmiloomad kosuvad oluliselt kiiremini, kui neid hoitakse siseruumides – see kehtib ka inimeste kohta, kes liiga vähe välja saavad. Kui tahad terve ja sale olla, siis veeda enam aega õues värske õhu ja päikese käes.

Kui annad oma kehale piisavalt päikest, siis tunned end paremini ja elad kauem. Leia selleks aega, see on seda väärt! Leia endale see koht, kus saad vaadata päikesetõusu ja -loojangut ning püüa seda teha nii tihti kui võimalik.  Kasuta oma aega päikese käes olemiseks ja unusta selleks ajaks oma igapäevased mured ja probleemid ning laadi oma keha ja vaimu. looduslikud päikesekaitsevahendid

Päikesevalgusega kohanemiseks ja sümbioosis elamiseks on inimestel olnud väidetavalt aega miljoneid aastaid, aga päikesekreemide ja päikeseprillidega vaid mõnikümmend aastat…

error: